Spoznajte pestré a kvalitné vína svätojurských vinárov a vinohradníkov. Tento rok sa o degustácie vín všetkými zmyslami postarajú:


ViNOCENTRUM (výber toho najlepšieho od svätojurských vín) | VINÁRSTVO BOGNÁR (Kláštor rehole piaristov)| VINÁRSTVO BAŽALÍK (Renesančný dom) | LADISLAV KAUTZ (Kúria Armbrusterovcov)| PIVNICA SVATOJURSKÉHO VINOHRADNÍCKEHO SPOLKU (Víno Matula, Víno Romanov, Víno Hergottič, Víno Šmelko)

 

ViNOCENTRUM
Jedinečný projekt, ktorý má ambíciu propagovať a podporovať svätojurské vinohradníctvo a vinárstvo v úzkej spolupráci so Svätojurským vinohradníckym spolkom a Mestom Svätý Jur. Na jednom mieste sú sústredené vína svätojurských vinárov, ktorí sa zúčastňujú podujatí na Malokarpatskej vínnej ceste. Okrem nákupu fľašovaného vína vo ViNOCENTRE máte možnosť vínko aj degustovať a posedieť si pri ňom a skvelej káve. Free WiFi je samozrejmosť a zalistovať si môžete vo vinohradníckej a vinárskej literatúre.
Kontakt: vinocentrum

                                                                            _____________________

Vinárstvo Michal Bažalík

Vinárstvo je pre mňa spojenie remesla, kultúry, tradície a lásky k zemi. Staré pusté vinohrady, nad Svätým Jurom, som prevzal pred pár rokmi po družstve, a lásku k zemi som pravdepodobne prevzal po svojich predkoch. Myslím si, že k životu toho netreba veľa. Chcem žiť z toho, čo mi táto zem dáva. Fascinuje ma tvoriť, tvoriť niečo z ničoho, úplne od základu. Žiť na mieste, kde sa to všetko rodí, byť súčasťou celého procesu. S pokorou vypestovať hrozno, bez chémie a šetrne k sebe aj okoliu. S radosťou z neho vyrobiť dobré víno a s láskou si ho vychutnať s najbližšími. Myslím si, že tak by to malo byť…

Kontakt: vianarstvomichalbazalik

                                                                             _____________________

Vinárstvo Bognár

Sme rodinné vinárstvo z malebného mestečka Svätý Jur v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Naša rodina sa venuje vinohradníctvu a vinárstvu po niekoľko generácii. Nadviazali sme na predchádzajúcu tradíciu našich predkov s cieľom prispieť k znovu obnoveniu čias kedy bol Svätý Jur preslávený znamenitým vínom a keď rodiny miestnych vinárov dodávali svoje vína na kráľovské dvory. Naše rodinné vinárstvo sídli v historických priestoroch Kláštora, kde  prebiehajú všetky fázy spracovania hrozna a výroby vína a kde máme aj veľkú 400-ročnú pivnicu s úžasnou atmosférou. Špecializujeme sa prevažne na biele a ružové odrodové vína s typickou odrodovou charakteristikou. Každoročne spracujeme takmer 20 odrôd. Hrozno pochádza z našich svätojurských vinohradov, ktoré sami s rodinou obrábame a časť od našich spriaznených vinohradníkov.Našim cieľom je zasahovať do prírody čo najmenej. Preto v našich vinohradoch dodržiavame prísne kritéria integrovanej produkcie. A tak môžeme dedičstvo našich predkov plniť do fliaš s dobrým pocitom.

Kontakt:
www.vinobognar.sk

                                                                            _____________________

Ladislav Kautz

Očarujúca kúria Armbrusterovcov bola vždy spojená s vinohradníctvom a vínom, bola domovom niekoľkých generácií známych osobností mesta. Vo viacúrovňových pivničných priestoroch s valenými tehlovými klenbami, so zachovanou prešovňou a impozantným kladovým lisom z roku 1780 trónia pôvodné drevené sudy a obrovský „tank“, ktorého vnútro je vyložené sklom. V roku 1882 kúpil objekt hostinský Karol Kautz. Narodil sa v nej a lekársku prax tu až do konca života vykonával jeho syn, obľúbený a vážený občan mesta, lekár a filantrop František Kautz, strýko Ladislava Kautza, ktorý v kúrii víno z vlastného hrozna dorába dodnes. Ulica, kde sa objekt nachádza, nesie meno Dr. Kautza. Objekt je súkromným majetkom, prístupný verejnosti iba príležitostne.

Víno Matula

Sme malé rodinné vinárstvo zo Svätého Jura.
Spolu s manželkou pochádzame zo starých vinohradníckych rodov. Sme renesanciou kultúry a práce našich predkov, pretože pokračujeme v ušľachtilej tradícii pestovania hrozna, zveľaďovania viníc a výroby vína, ktorú tu vo Svätom Jure započali už dávno generácie našich rodín. Obrábame 1,4 ha viníc, bez zamestnancov, či brigádnikov. Pestujeme vinič ekologickým spôsobom, aby sa nielen konzumenti našich vín mohli spoľahnúť na ich kvalitu, ale aj naše deti mohli tešiť z čistej prírody našich viníc.
kontakt:  vinomatula.sk
 

                                                                           _____________________

Víno Šmelko
Sme malé rodinné vinárstvo, ktoré sa snaží produkovať kvalitné Svätojurské vína. Produkcia sa pohybuje od 4 do 7 tisíc litrov ročne. Obrábame cca 1 ha vinohradov na ktorých pestujeme odrody Veltlínske Zelené, Rizlig Rýnsky, ale aj Silvánske Červené. Niektoré odrody dokupujeme. Väčšiu časť hrozna máme zo Svätého Jura a malé percento z južnoslovenskej oblasti. Sústredíme sa hlavne na kvalitu hrozna, pretože len z kvalitného hrozna sa dá urobiť kvalitné víno.
kontakt: vinosmelko
 

                                                                             _____________________

Vinárstvo Hergotič

Hergotič – má silu! Vinárstvo nesie názov po významnej osobnosti Svätého Jura – Jánovi Hergottovi (Hergotičovi). Okrem iného sa o ňom hovorilo aj ako o najsilnejšom mužovi vtedajšieho mestečka. Zakladatelia vinárstva sú jeho potomkovia. Robia víno s láskou z vlastných vinohradov vo Svätom Jure.

                                                                             _____________________

Víno Romanov

Naše rodinné vinárstvo sme oficiálne pokrstili v roku 2014, pričom výroba vlastného vína nás očarila už pár rokov predtým. Chateau Romanov sa nachádza v krásnom údolí nad Svätým Jurom, ako jediné oficiálne vinárstvo MVC v časti Neštich. Sme plní chuti objavovať, experimentovať a učiť sa nové veci. Aj preto sme sa do výroby vína pustili s radosťou a nadšením. Vína v našej pivnici každým rokom smerujú k naplneniu našej predstavy kvalitného, zdravého a chutného vína. Vieme, že máme pred sebou ešte dlhú cestu zrenia a práve to nám dodáva chuť po nej kráčať. Pretože nie dosiahnutie cieľa, ale cesta k nemu je tým pravým naplnením. A na cestu nám svieti ten najlepší vinár, pretože bez neho by nebolo ničoho.
kontakt: chateauromanov

Uložiť

Uložiť